דמי הבראה

 

לפני שנים רבות, בעידן בו לא היה מקובל לפקוד את נתב”ג על בסיס קבוע (טרום קורונה…), המדינה דאגה לעובדים ועיגנה בתקנה כי המעסיק מחויב להשתתף בהוצאות החופשה השנתיות של העובד בעת שהותו בבית הבראה. השתתפות זו נקראה “דמי הבראה”.

לאור העובדה שרוב העובדים נהגו לצאת לחופשה בקיץ, דמי ההבראה שולמו, לרוב, בתלוש השכר של אוגוסט (יחד עם זאת, ישנם מעסקים אשר משלמים זאת במועדים אחרים).

כיום, מעטים האנשים שנוסעים לבית הבראה, ולכן מרבית העובדים רואים בדמי ההבראה כתוספת שכר נחמדה.


אז מי זכאי לדמי הבראה?

כל העובדים השכירים במשק אשר השלימו שנת עבודה במקום העבודה זכאים למי הבראה, עובדים שנמצאים בחופשת לידה, מילואים, מחלה וכדומה – תקופת ההיעדרות נספרת אף היא לצורך בחינת הוותק.


כמה משלמים?

לרוב, דמי ההבראה נקבעים עפ”י מדיניות החברה. התקנות קבעו שוותק העובד משפיע באופן ישיר על היקף דמי ההבראה להם הוא זכאי.

נכון לשנת 2020 – 

  • עבור שנת העבודה הראשונה – חמישה ימים. 
  • עבור השנה השנייה והשלישית – שישה ימים.
  • עבור השנה הרביעית עד העשירית – שבעה ימים.
  • עבור השנה ה-11 עד השנה ה-15 – שמונה ימים.
  • עבור השנה ה-16 יד השנה ה-19 – תשעה ימים.
  • עבור השנה ה-20 ואילך – עשרה ימים.
  • עובדים אשר מועסקים בחלקיות משרה, זכאים לדמי הבראה באופן יחסי לחלקיות המשרה שלהם.
  • עובדים שעתיים זכאים אף הם לדמי הבראה בהתאם לחלקיות המשרה שלהם (מספר שעות העבודה החודשיות הממוצעות בשנה חלקי 182 כפול דמי ההבראה להם העובד זכאי).

 

ועכשיו לשאלת מיליון הדולר, כמה שווה יום הבראה? נכון ל- 2020, יום הבראה במגזר הפרטי שווה ל- 378 ₪ ליום, במגזר הציבורי הוא שווה קצת יותר 429 ₪ ליום.


כיצד משולמים דמי ההבראה?

לרוב, משלמים המעסיקים את דמי ההבראה בתשלום אחד (בד”כ בתלוש אוגוסט), אולם ישנן חלופות נוספות לתשלום; האחת הינה פריסה של דמי ההבראה השנתיים בתשלומים חודשיים. חלופה נוספת הינה מימון של נופש. אולם במקרה זה יש לוודא שעלות הנופש הינה לפחות בשווי דמי ההבראה וכן יש לקבל את אישור העובד בגין תשלום בדרך זו.

יש לשים לב שבמקרים בהם עובד סיים את עבודתו בחברה (ביוזמתו או ביוזמת החברה), אזי במעמד גמר החשבון יש לשלם לעובד את חלקיות דמי ההבראה להם העובד זכאי ממועד התשלום האחרון ועד מועד סיום יחסי העובד מעביד.


אז ניפגש בבית ההבראה??

 

כתב: אסף ורדימון, מנהל כספים וראש צוות בברוקס-קרת